Dogtrekking – idealny sposób na spędzenie czasu dla miłośników psów i gór

Jeżeli jesteś pasjonatką pieszych wędrówek, a jednocześnie posiadasz pełnego energii czworonoga, który chciałbyś zabrać ze sobą na szlak, dogtrekking jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Ten zajmujący sport polega na długodystansowych spacerach z psem po terenach często górskich i wymagających. Trasy są zazwyczaj bardzo atrakcyjne i dostarczają wiele radości zarówno dla właścicieli, jak i ich zwierząt.

Wymagania do rozpoczęcia uprawiania dogtrekkingu nie są wygórowane. Po pierwsze, potrzebujesz psa, który jest zdrowy i zdolny do pokonywania trudnych tras. Po drugie, musisz być zdrowa i posiadać umiejętności z zakresu orientacji w terenie, takie jak czytanie mapy czy korzystanie z kompasu. Przydatne będą także odpowiednie obuwie górskie, latarka, apteczka i peleryna. Nie zapomnij o regularnym treningu – zarówno ty, jak i twój pies muszą być kondycyjnie przygotowani do wyzwań, jakie niesie ze sobą dogtrekking.

Jeśli zastanawiasz się, jak często organizowane są zawody dogtrekkingowe, odpowiedź brzmi: dosyć regularnie. Odbywają się one głównie w okresie wiosennym, letnim i jesiennym, co tydzień lub co dwa tygodnie, w różnych miejscach w kraju. Niektórzy entuzjaści wybierają się nawet na zawody za granicę, np. do Czech czy Słowacji, gdzie ten sport również zyskuje na popularności. Organizatorzy dbają o bezpieczeństwo uczestników, a na miejscu można spotkać lekarzy, weterynarzy oraz psy ze schronisk, które dzięki temu mają szansę znaleźć nowy dom.

Na koniec zawodów czeka na ciebie satysfakcja z dobrze spędzonego czasu, a twój pies będzie szczęśliwy z możliwości rywalizacji i dodatkowego czasu spędzonego z tobą. Dogtrekking to naprawdę fascynująca aktywność – zobacz jak to robią inni, a potem spróbuj samodzielnie wybrać się na taki spacer ze swoim czworonożnym przyjacielem.