Jak się manifestuje i jak radzić sobie z alergią na banany?

Reakcja alergiczna na banany jest jednym z częściej diagnozowanych typów uczuleń pokarmowych. Symptomami tego rodzaju alergii mogą być różnego rodzaju dolegliwości, takie jak wysypka skórna, ból w okolicach brzucha, zaczerwienienie spojówek czy uczucie mrowienia w ustach. Najgroźniejszym z możliwych objawów jest wstrząs anafilaktyczny. Terapia alergii na banany polega przede wszystkim na wprowadzeniu diety wykluczającej owoc a także na stosowaniu leków przeciwhistaminowych oraz przeciwalergicznych.

Uczulenie na banany jest zjawiskiem dość powszechnym wśród alergii pokarmowych. Pojawiające się objawy związane są z konsumpcją banana lub produktów zawierających choćby minimalne ilości tego owocu. Zróżnicowanie symptomów jest duże. Najczęściej dolegliwości dotyczą układu pokarmowego i oddechowego, ale również skórne zmiany mogą wystąpić. Rzadko, ale jednak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest sytuacją zagrażającą życiu osoby uczulonej.

Typowe objawy alergii na banany to między innymi: swędząca wysypka na końcówkach palców lub okolicach warg, dolegliwości brzuszne takie jak ból, nudności, wymioty czy biegunka, katar, problemy z oddychaniem, świszczący oddech czy kaszel oraz łzawienie oczu i zapalenie spojówek.

Obok typowych objawów alergii na banany, wyróżnia się również zespół alergiczny jamy ustnej (OAS – Oral Allergy Syndrome), który nie jest szczególnie częsty. Objawy tego zespołu pojawiają się po spożyciu surowych owoców, a na bardziej zaawansowanym etapie choroby nawet po spożyciu ugotowanych produktów. Charakteryzuje go uczucie mrowienia, pieczenia czy szczypania ust, języka i całej jamy ustnej. Inne symptomy to obrzęk warg i zaczerwienienie okolic ust. Czasami występuje także pokrzywka kontaktowa innych części ciała (głównie rąk, które miały styczność z pokarmem).

W kontekście alergii na banany można obserwować również mniej charakterystyczne objawy jak bóle głowy czy zaburzenia snu i koncentracji. W większości przypadków objawy pojawiają się już kilka minut po spożyciu owoców, co wyraźnie wskazuje na związek między symptomami uczulenia a konsumpcją banana.