Ranking doskonałych witamin i suplementów dla zdrowia włosów

Zawsze marzyłeś o miękkich, lśniących i nawilżonych włosach, które nie są przetłuszczone? Oczywiście, stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych może mieć duży wpływ na zewnętrzny wygląd naszych włosów, co jest niewątpliwie istotne. Jednak czasami nawet najskuteczniejsze szampony, balsamy czy maski do włosów mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto skierować swoją uwagę na suplementy – tabletki zawierające witaminy i minerały, które oddziałują na Twoje włosy od środka. Chcielibyśmy zaprezentować ranking preparatów, które naszym zdaniem są najlepszymi na rynku.

Czynniki wpływające na zdrowie włosów to między innymi: niezdrowa dieta, niewłaściwa pielęgnacja, stres oksydacyjny, emocjonalny stres, używki, gwałtowna utrata wagi, zmiany hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków. Wszystko to może prowadzić do osłabienia włosów, ich utraty objętości a nawet do wypadania. Ale kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Różne źródła podają różne liczby, ale zazwyczaj wskazuje się na przedział od 50 do 100 włosów dziennie. Jeżeli jednak codziennie tracisz więcej niż 100 włosów, może to być sygnał do konsultacji z endokrynologiem.

Jeśli jednak liczba wypadających włosów jest niższa, nie ma powodu do paniki. W takim przypadku warto skupić się na zdrowej diecie, odpowiednich kosmetykach oraz suplementacji diety. Stosowanie preparatów bogatych w witaminy i minerały może znacznie poprawić kondycję Twoich włosów – nie tylko zapobiegną dalszemu wypadaniu, ale także pomogą zredukować ich łamliwość i wspomogą prawidłowy wzrost oraz wygląd.

Które witaminy są najbardziej korzystne dla zdrowia włosów? Witaminy z grupy B mają szczególnie pozytywny wpływ na nasze włosy: B9 (kwas foliowy) stymuluje wzrost, B5 (kwas pantotenowy) chroni przed siwieniem, B7 (biotyna, witamina H) brak tej witaminy może prowadzić do wypadania włosów, B2 zapobiega przetłuszczaniu się włosów, B3 odżywia komórki włosa, B6 jej niedobór może spowolnić wzrost włosów i B12 brak tej witaminy może prowadzić do przetłuszczania się włosów. Oprócz witamin z grupy B, na wygląd włosów korzystnie wpływają także witamina A, która reguluje metabolizm komórek włosa, witamina E o działaniu antyoksydacyjnym, nazywana „witaminą młodości”, oraz witamina C, która jest składnikiem białek keratynowych – jej niedobór negatywnie wpływa na kondycję włosów.