Dlaczego awokado jest tak zdrowe? Potwierdzone korzyści i sposoby na jego spożywanie

Awokado jest owocem, którego wartości zdrowotne są niezaprzeczalne. Jest zalecane jako składnik diety wspierającej zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. Obfite jest w składniki odżywcze, które promują zdrowy proces odchudzania, przeciwdziałają cukrzycy i sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego. Ale czym naprawdę jest to niezwykłe owoce?

Awokado (Persea gratissima L.), zwane również gruszką aligatora z powodu swojego gruszkowego kształtu i zielonej, brodawkowatej lub gładkiej skórki, jest unikalne ze względu na wysoki poziom tłuszczów, jak na owoc. Jednak jest to tłuszcz w postaci jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych i są zalecane w diecie osób cierpiących na cukrzycę czy choroby serca i naczyń krwionośnych.

Pomimo pochodzenia z krajów egzotycznych, awokado stało się popularnym owocem w Polsce, a spożycie owoców południowych w ostatnich latach wzrosło. Awokado jest dostępne na rynku przez cały rok, dzięki swej zdolności do długotrwałego przechowywania i procesowi dojrzewania trwającemu około 8 miesięcy. Wśród różnych odmian awokado na polskim rynku dominuje odmiana hass o fioletowo-czarnej kolorystyce i lekko orzechowym smaku, atrakcyjna szczególnie w sałatkach i pastach. Inna popularna odmiana to Fuerte, z zieloną, błyszczącą skórką, uprawiana głównie w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Izraelu.

Jeżeli chodzi o wartość odżywczą awokado, owoce te są nietypowe, gdyż ich kluczową cechą jest wyjątkowo wysoka zawartość tłuszczu – od 15 do 30%. Dodatkowo zawierają niewiele cukrów (7,4 g na 100 g owocu), mało białka (2 g), około 15,3 g tłuszczu i aż 74,3 g wody. Pomimo wysokiej kaloryczności (169 kcal na 100 g produktu) awokado jest bogate w błonnik (3,3 g). Osoby, które nie przepadają za smakiem awokado, powinny docenić jego zdrowotne właściwości i dać mu jeszcze jedną szansę.

W skład awokado wchodzą między innymi silne przeciwutleniacze takie jak witaminy C, E i A, witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy i niacyna), jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, luteina i zeaksantyna, kwas asparginowy i glutaminowy, potas i magnez, beta-karoten, fitosterole oraz błonnik pokarmowy. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy pomaga utrzymać młody wygląd i zdrową skórę. Awokado jest stosowane nie tylko w diecie, ale również w produkcji kosmetyków i preparatów farmakologicznych do leczenia różnych schorzeń skóry, w tym trądziku.