Zabiegi kuracyjne dostępne w uzdrowiskach są nieocenionym elementem procesu zdrowienia, przede wszystkim dla najmłodszych pacjentów. Od trzeciego roku życia dzieci mogą już korzystać z takiej formy terapii. Dane za rok 2023 pokazują, że z takiej możliwości skorzystało ponad 7 tysięcy młodych pacjentów.
Dofinansowanie na pobyt i leczenie w uzdrowisku pochodzi z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia. Dorosłych opiekunów dzieci nie tylko dozwala się towarzyszyć swoim pociechom podczas pobytu, ale również zapewnia im udział w programach rehabilitacyjnych.
Według informacji od NFZ, leczenie uzdrowiskowe jest bezpośrednią kontynuacją terapii szpitalnej lub ambulatoryjnej. Głównymi celami takiego postępowania są rehabilitacja, walka z chorobami przewlekłymi i profilaktyka. W tym procesie wykorzystuje się między innymi naturalne surowce lecznicze.
Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że najczęściej leczonymi schorzeniami w sanatoriach dla dzieci są choroby górnych oraz dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczne i urazowe, otyłość oraz choroby reumatologiczne.
Choć dzieci korzystają z pobytu i zabiegów w sanatorium za darmo, opiekunowie muszą pokryć koszty swojego pobytu.
Kluczowym warunkiem umożliwiającym dziecku korzystanie z leczenia uzdrowiskowego jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty, którzy mają zawartą umowę z NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od 1 lipca 2023 roku skierowanie na leczenie lub rehabilitację w uzdrowisku wystawiane jest wyłącznie w formie elektronicznej, tzw. e-skierowanie. Lekarz przesyła je następnie do Oddziału Wojewódzkiego Funduszu. Czas oczekiwania na określenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy według danych NFZ.
Długość turnusu uzależniona jest od typu terapii. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat trwa 21 dni. Natomiast uzdrowiskowe leczenie szpitalne dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat trwa 27 dni.