Stres związany z pracą dotyka 75% Polaków, głównym źródłem niepokoju jest wynagrodzenie

Badania wykazują, że praca jest poważnym źródłem niepokoju dla większości Polaków. Zgodnie z danymi, aż 75% osób pracujących w Polsce cierpi na stres każdego tygodnia. Co więcej, dla jednej piątej Polaków, praca jest źródłem codziennego stresu. Wynagrodzenie okazuje się być główną przyczyną tego zjawiska, choć nie jest to jedyny czynnik generujący niepokój.

Z badań przeprowadzonych przez Huawei CBG Polska wynika, że 72% osób pracujących przyznaje, że doświadcza stresu związanego z pracą co najmniej raz w tygodniu. Z nich prawie jedna piąta (19%) zmaga się ze stresem zawodowym każdego dnia. Ciekawym faktem jest to, że 38% osób odczuwających presję zawodową uważa, że ten problem trapi je od ponad pół roku, podczas gdy 31% badanych nie jest w stanie określić, jak długo borykają się ze stresem.

Przewlekły stres ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Może spowodować obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, a nawet spadek produktywności lub wypalenie zawodowe. Mimo takiej wiedzy, jak pokazują badania, 84% Polaków nigdy nie kontroluje swojego poziomu stresu. Tymczasem regularne monitorowanie naszych reakcji na stres, np. za pomocą funkcji dostępnych na smartwatchach, może pomóc nam lepiej zrozumieć i skuteczniej radzić sobie z tym problemem.

Kolejnym niepokojącym faktem jest to, że wyniki badań wskazują, że 72% pracujących Polaków doświadcza stresu zawodowego co najmniej raz w tygodniu. Przewlekły stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, obniżona odporność czy problemy z sercem. Również niemal 20% pracowników cierpi na przewlekły stres każdego dnia. Z kolei 33% badanych odczuwa stres zawodowy 2-3 razy w tygodniu. Aż 20% respondentów przyznaje, że nie jest w stanie przeżyć tygodnia bez chociaż jednego dnia pełnego napięcia i stresu.