Jak wybrać idealne kieliszki koktajlowe?

Jeśli jesteś doświadczonym barmanem z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotne jest zaserwowanie przygotowanego drinku w odpowiednim kieliszku koktajlowym. Wybór szkła ma ogromne znaczenie – to ono dopełnia całość wrażeń wizualnych napoju z procentami. Nawet osoby niezwiązane zawodowo z przygotowywaniem drinków, powinny poznać podstawowe informacje dotyczące serwowania koktajli. Dzięki temu zrobisz ogromne wrażenie na swoich gościach, podając im najbardziej znane drinki w takiej formie, jakby zamawiali je w profesjonalnym barze. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i urządź najlepszą imprezę dla swoich znajomych!

Dlaczego powinno zwracać się uwagę na wybór kieliszków koktajlowych?

Zapewne chociaż raz zdarzyło Ci się być w barze lub klubie. Jeśli przy okazji tej wizyty zdecydowałeś się na zamówienie drinka, może zwróciłeś uwagę na wiele modeli szkła barmańskiego, które mają do wyboru osoby pracujące za barem. Każdy z rodzajów koktajli dostępnych w danym lokalu ma dedykowane naczynie do serwowania.

Dla osób niewtajemniczonych w przygotowywanie drinków kwestia doboru szła może wydawać się nieistotna. W rzeczywistości to, w jakim kieliszku zaserwujesz napój z procentami wpłynie na jego jakość. Źle dobrane do drinka szkło może spowodować, że zbyt szybko stanie się on ciepły, przez co osoba, która go pije nie będzie zadowolona z jego smaku.

Kolejna kwestia to odpowiednie wrażenia wizualne. Podanie drinka w designerskim i oryginalnym kieliszku koktajlowym zrobi wrażenie na Twoich klientach lub gościach. Z pewnością sprawi to również, że poczują się bardziej zaopiekowani.

Rodzaje szkła barmańskiego

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się tworzeniem drinków zawodowo lub hobbystycznie, warto poznać kilka podstawowych informacji o najpopularniejszych rodzajach kieliszków koktajlowych.

Kieliszki do wina

Wino to jeden z tych rodzajów alkoholi, które powinno być serwowane w odpowiednim szkle. Jak ono wygląda? Wyróżnia je przede wszystkim długa i cienka nóżka, która zwieńczona jest dużą, pękatą czaszą. Ten rodzaj kieliszka musi być przezroczysty – dzięki temu osoba delektująca się trunkiem może ocenić jego barwę, która ma ogromne znaczenie w przypadku win. Warto również wiedzieć, że im szlachetniejszy rodzaj alkoholu serwujesz, tym czasza powinna być szersza. Wtedy wino ma większą styczność z powietrzem, co wpływa pozytywnie na jego smak oraz aromat.

Kieliszki do szampana

Podawanie szampana również powinno mieć miejsce w odpowiednich kieliszkach koktajlowych. Tylko dobrze dobrane szkło sprawi, że wszystkie walory smakowe tego trunku zostaną uwolnione. Jak powinny wyglądać kieliszki tego typu? Nóżka, podobnie jak w przypadku szkła do wina, powinna być nieco dłuższa, a z kolei czasza bardziej smukła i walcowata. Dzięki takiej budowie szkła, Twoi klienci lub goście będą mogli cieszyć się najlepszym smakiem szampana przez długi czas.

Kieliszki do drinków

Każdy rodzaj drinka ma dedykowany typ szkła do serwowania. Jeśli lubisz organizować imprezy i chcesz zrobić wrażenie na Twoich gościach, zaopatrz się w odpowiednie kieliszki koktajlowe do podawania ich ulubionych trunków. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są szkła do drinków typu straight-up. Wyróżniają się ze względu na krótką nóżkę, która zapobiega nadmiernemu ogrzewaniu drinka. W sklepach internetowych znajdziesz wiele modeli, które są dedykowane dla konkretnych rodzajów trunków, więc z pewnością znajdziesz zestaw najbardziej odpowiedni dla Ciebie oraz Twoich gości.