Moce sauny: jej korzyści, działanie i różnorodność typów

Jednym z tajemniczych wynalazków, które oferują korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody, jest sauna. Znana z jej zdolności oczyszczania ciała, polepszania samopoczucia, utwardzania organizmu i ożywiania krążenia – korzystanie z sauny ma wiele pozytywnych aspektów. Jednakże wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sauna naprawdę sprzyja zdrowiu? Aby w pełni wykorzystać te zalety, jak często i jak długo powinno się korzystać z sauny? Jakie są najlepsze praktyki korzystania z sauny, aby nie spowodować szkód dla naszego zdrowia?

Finlandia, pomimo swojej niewielkiej populacji wynoszącej nieco ponad 5 milionów ludzi, jest gospodarzem imponującej liczby 3 milionów saun. Ta liczba zdecydowanie przewyższa ilość samochodów w tym kraju. Niewiele wiadomo o miejscu, w którym powstały pierwsze sauny, ale powszechnie przyjmuje się, że tradycja ta rozpoczęła się około 2000 lat p.n.e. na terenach północnej Europy. Sauny do dziś są istotnym elementem kultury w krajach takich jak Estonia, Łotwa i Rosja, a także oczywiście w Finlandii.

Wielu miłośników sauny na całym świecie może nie zdawać sobie sprawy, jak długa i fascynująca jest historia tego miejsca. Początki sauny sięgają czasów, kiedy były one budowane pod ziemią, nie dla celów relaksacyjnych, ale dla przetrwania. Pierwsze sauny miały formę jaskiń, które były pokrywane skórami zwierzęcymi. Ogień gorejący pod stertą kamieni przez cały dzień utrzymywał ciepło w jaskini do późnej nocy. Aby się ogrzać, ludzie polewali gorące kamienie wodą, tworząc parę. Te pierwotne sauny spełniały wiele funkcji – służyły jako kuchnie, łazienki, szpitale i wiele więcej. W wyniku tych różnorodnych zastosowań, sauny nabrały swojego unikalnego charakteru i stały się miejscami o głębokim znaczeniu duchowym.

Interesujące jest również to, że istnieją pewne podobieństwa między tradycją sauny w północnej Europie a szałasami potu używanymi przez rdzenne plemiona Indian w ich ceremoniach religijnych. Archeolodzy odkryli dowody sugerujące, że starożytne kamienne kręgi znalezione na Wyspach Brytyjskich i w innych częściach Europy mogły służyć jako sauny. Wiadomo, że miejsca te były używane do różnego rodzaju rytuałów, a w centrum niektórych z nich znaleziono spalone kamienie.