Top 10 zdrowych nawyków żywieniowych, które musisz znać jeśli chcesz schudnąć.

Nie musisz przechodzić na niemożliwe diety, aby schudnąć. W rzeczywistości diety te stają się raczej problemem niż rozwiązaniem, ponieważ wywołują efekt odbicia, a co więcej, nie dostarczają nam wszystkich składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Najbardziej praktyczną rzeczą do zrobienia jest zmiana naszych nawyków żywieniowych i włączenie nowych rutynowych czynności do naszych posiłków i do naszego codziennego życia.

1. Idealnie rozwiązanie to pięć posiłków dziennie, które powinno obejmować śniadanie, obiad, lunch, podwieczorek i kolację. Zawsze pamiętaj o powiedzeniu „jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”, jeśli będziesz trzymać się tej zasady, kilogramy będą znikać. Upewnij się, że każdy posiłek dostarcza Ci składników odżywczych i unikaj pustych kalorii.

2. Dokonaj zmian w swojej spiżarni. Pozbądź się pokus takich jak czekolada czy chipsy i zacznij zaopatrywać półki w orzechy, owoce, warzywa, makaron i pełnoziarnisty ryż. Staraj się stosować urozmaiconą dietę, obejmującą ryby i mięso, ale przede wszystkim owoce i warzywa.

3. Codziennie jedz śniadanie. Banałem jest stwierdzenie, że „śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”, ale to prawda. Jedz owoce, białko i płatki śniadaniowe podczas pierwszego posiłku w ciągu dnia, a zauważysz, o ile bardziej jesteś syty.

4. Dobrze się wyśpij. Tak, dobry sen jest dobry dla utraty wagi. Dlaczego? Z jednego prostego powodu. Jeśli mamy deficyt snu, nasze ciało i nasz mózg potrzebują więcej energii, a zatem będą wymagać bardziej kalorycznego jedzenia. Z drugiej strony, jeśli prześpimy zalecane 7 lub 8 godzin w przyjemny sposób, nasze ciało i umysł będą wypoczęte i nie będziemy potrzebować kalorycznego zastrzyku energii.

5. Unikaj zbyt późnego jedzenia kolacji. Metabolizm nie zwalnia w nocy, ale jeśli od ostatniego posiłku minęło 6 godzin, a nie 4, to w porze kolacji zjemy pierwszą rzecz, jaką znajdziemy. Będą one prawdopodobnie ultra przetworzone, tak samo smaczne jak niezdrowe i uniemożliwią Ci prawidłowy sen, ponieważ są wolniejsze do strawienia. Pamiętaj, że złe spanie nie sprzyja odchudzaniu.

6. Zwróć uwagę na ilości. Tak naprawdę nie chodzi o to, co jesz, ale ile jesz. Nasz organizm nie potrzebuje zbyt wiele jedzenia, aby zaspokoić swoje potrzeby, więc słuchaj swojego ciała i nie jedz więcej niż potrzebujesz. Zanim włożysz coś do ust, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę jesteś głodny. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to przestań. Ważne jest również, aby jeść powoli i delektować się jedzeniem, ponieważ uczucie sytości pojawia się po około 20 minutach.

7. Zaplanuj menu. Organizacja jest kluczowa we wszystkich aspektach życia, ale jeszcze bardziej w przypadku jedzenia. Prowadzenie planera posiłków pomoże nam gotować bez pośpiechu i bez uciekania się do improwizacji. Jeśli nie masz czasu w ciągu tygodnia, spróbuj gotować w weekend i trzymaj jedzenie w pojemnikach, aby uniknąć fast foodów.

8. Unikaj napojów gazowanych i alkoholu. Tak, wino i piwo również. Nawet jeśli napoje bezalkoholowe są Zero lub Light, są one bardzo złe dla zdrowia i nie robią nic dla utraty wagi. Alkohol dostarcza również pustych kalorii, których nasz organizm nie potrzebuje. Zastąp te napoje gazowane naturalnymi sokami owocowymi i warzywnymi lub po prostu wodą. Ponadto, picie dwóch litrów wody dziennie jest ważne dla utrzymania dobrego nawodnienia organizmu, a tym samym dobrego zdrowia fizycznego.

9. Koniec z podjadaniem chipsów, czy paluszków. Między posiłkami — owoce. Pokarm ten ma wiele składników odżywczych i dużą ilość błonnika, który pomoże nam pozostać najedzonym do następnego posiłku. Ponadto zaleca się spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie.

10. Ruszaj się. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Nie musisz codziennie biegać maratonu, wystarczy, że będziesz spacerować przez godzinę dziennie w dobrym tempie, a spalisz ponad 200 kcal. Jeśli Twoją wymówką jest brak czasu, spróbuj chodzić do pracy na piechotę, korzystać ze schodów zamiast z windy lub robić krótkie spacery w ciągu dnia.

Ważną rzeczą, jeśli chodzi o utratę wagi, nie jest okres czasu na owoce i warzywa, ale utrzymanie tych nawyków każdego dnia przez całe życie. Utrata 5 kilogramów w ciągu dwóch miesięcy jest bezużyteczna, jeśli w trzecim miesiącu przytyjemy kolejne 6. Konsekwencja i przyjęcie tych nawyków jako sposobu na życie zapewni utrzymanie ciała w dobrej kondycji.

Oprócz wszystkich zaleceń, picie herbatek ziołowych lub soków detox pomaga również pozbyć się z organizmu wszystkich tłuszczów nasyconych, które dostarczałeś mu w ciągu tych miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, nasz organizm eliminuje toksyny, ale czasami przybywa ich więcej, niż jest w stanie wyeliminować. Ich nagromadzenie może być bardzo dokuczliwe na co dzień, ponieważ może prowadzić do zaparć, zmęczenia, znużenia lub bezsenności.

One thought on “Top 10 zdrowych nawyków żywieniowych, które musisz znać jeśli chcesz schudnąć.

  1. Mam słowa pocieszenia dla osób chcących zmienić nawyki żywieniowe. Do nowych nawyków można się przyzwyczaić! Na początku może wam czegoś brakować, ale po czasie to uczucie ustaje.

Dodaj komentarz