Bydgoszcz – "Polska Wenecja" zyskuje na popularności wśród brytyjskich turystów

Choć w 2020 roku rywalizowała o miano najlepszego europejskiego miejsca do odwiedzenia, obecnie określana mianem „Polskiej Wenecji”, Bydgoszcz zdobywa uznanie i staje się ulubionym miejscem brytyjskich podróżników. Statystyki pokazują znaczący wzrost zainteresowania tym miastem.

Niedawno Brytyjczycy zaczęli postrzegać Polskę jako atrakcyjny cel podróży. Na koniec roku 2023 brytyjski dziennik „Daily Mail” opublikował ranking najlepszych europejskich miast na krótkie wypady zwane city break. Ku naszemu zadowoleniu, Kraków okazał się liderem rankingu po raz czwarty z rzędu, wyprzedzając takie miejsca jak Paryż, Wiedeń czy Berlin. Teraz jednak wygląda na to, że nie tylko dawna stolica Polski przyciąga turystów z Wielkiej Brytanii.

Bydgoszcz – hit wśród Brytyjczyków

Z informacji udostępnionych przez serwis Skyscanner wynika, że liczba wyszukiwań lotów do Bydgoszczy, często nazywanej przez turystów „polską Wenecją”, wzrosła o ponad 300% w ciągu roku. Tylko hiszpańskie Vigo, położone blisko granicy z Portugalią (+1235%), Lipsk – największe miasto Saksonii (+545%) oraz popularne włoskie Rimini (+362%) cieszyły się większym wzrostem popularności.

Wśród dziesięciu najchętniej odwiedzanych miejsc znalazły się także trzy japońskie miasta – Sapporo, Osaka i Tokio (na odpowiednio 5., 6. i 10. miejscu), francuski Nantes (7. miejsce), Chiang Mai w Tajlandii (8.) i duński Billund, miejsce powstania LEGO.

Raport przygotowany przez Skyscanner ujawnia również, że stosunek jakości do ceny jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór destynacji przez Brytyjczyków. Wpływ na to mają koszta noclegów (25%) i lotów (22%). W 2024 roku co czwarty Brytyjczyk planuje wydać na podróż więcej niż w poprzednim roku, 40% chce utrzymać ten sam budżet co rok wcześniej, a jedynie 9% deklaruje, że zamierza przeznaczyć mniej na wakacje.

Najbardziej popularne kierunki podróży Brytyjczyków obejmują: Vigo w Hiszpanii (+1235%), Lipsk w Niemczech (+545%), Rimini we Włoszech (+362%), Bydgoszcz w Polsce (+313%), Sapporo, Osaka i Tokio w Japonii (+276%, +231% i +208%), Nantes we Francji (+229%), Chiang Mai w Tajlandii (+221%) i Billund w Danii (+219%). Najtańsze połączenia odlatują do: Faro w Portugalii (-24%), Algieru w Algierii (-23%), Nicei we Francji (-19%), Dalaman i Antalyi w Turcji (-13% i -12%), Zurychu w Szwajcarii (-11%), Bostonu, Los Angeles i Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych (-10%, -10% i -9%) oraz Frankfurtu w Niemczech (-9%).