Islandia – kraina wulkanów i lodowców. Jakie atrakcje turystyczne warto zwiedzić?

Islandia, malownicza wyspa ulokowana w północnej części naszego kontynentu, to prawdziwy raj dla entuzjastów natury i bezsprzecznie jedno z najbardziej urokliwych miejsc na ziemi. Mimo że nie odnajdziemy tutaj zbyt wielu drzew (wycięto je wszystkie w czasach średniowiecza), to jednak przepiękne krajobrazy tego miejsca potrafią zapierać dech w piersiach. Na turystów czekają tu między innymi: parujące gorące źródła, lodowe jaskinie, obszary wulkaniczne, pustynie piaskowe bez roślinności, majestatyczne lodowce, zbocza gór porośnięte trawami, malownicze fiordy, różnorodne wodospady, czysta jak łza woda oraz przerażające swoją potęgą wulkany. Islandia obfituje w niesamowite miejsca, które zdumiewają swoim pięknem za każdym zakrętem. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach turystycznych Islandii i zaplanowania swojej podróży na tę niezwykłą wyspę!

Atrakcjami godnymi uwagi na Islandii są bez wątpienia jej lodowce. Obecnie na wyspie jest ich 13, które razem zajmują prawie 10% powierzchni kraju. Największym z nich jest Vatnajökull, mierzący 3700 km² – to największy lodowiec w Europie pod względem objętości lodu (3 tys. km²). Jeżeli ten potężny lodowiec stopniałby, poziom oceanów na całym świecie wzrósłby o 1 cm. Rozłożony równomiernie po całym kraju, pokryłby Islandię warstwą lodu o grubości 28 cm. Vatnajökull jest stosunkowo łatwo dostępny od strony południowej – kilka z jego jęzorów można doskonale dostrzec z drogi numer 1, która opływa całą wyspę.

Najpopularniejszą atrakcją turystyczną na Islandii jest laguna lodowcowa Jökulsárlón. Jest to jezioro o krystalicznej czystości, pełne gór lodowych, położone u stóp lodowca Breiðamerkurjökull. Niezwykłość tego miejsca polega na ciągłym ruchu lodowca, który nieustannie się kruszy i tworzy nowe góry lodowe. Każda wizyta w Jökulsárlón daje inne doświadczenia, ponieważ laguna za każdym razem prezentuje się inaczej. W tym niesamowitym miejscu można podziwiać fantazyjne formy lodowych gór, a także obserwować liczne foki, które traktują lagunę jako swoje domowe terytorium. W czasie wizyty w Jökulsárlón warto skorzystać z 35-minutowego rejsu amfibią po jeziorze – to niezapomniane przeżycie! Nie może również zabraknąć wizyty na Diamentowej Plaży, plaży pokrytej czarnym piaskiem, pełnej „diamentów” z lodu, oraz malowniczej i spokojniejszej lodowej lagunie Fjallsárlón.

Jeśli fascynują Cię lodowce, koniecznie odwiedź jęzor Svínafellsjökull, który znajduje się nieopodal najwyżej położonej góry Islandii, Hvannadalshnúkur; Skaftafellsjökull, zlokalizowany w parku narodowym Skaftafell; czy Sólheimajökull, który leży niedaleko wodospadu Skogafoss. Każdy z wymienionych lodowców da się podziwiać po krótkim spacerze od miejsca parkingowego.