Jak odprężyć ciało i umysł, gdy coś cię zirytuje?

Jesteś wściekła, spięta i całkiem wytrącona z równowagi? Jak się zatem uspokoić?

Weź łyk wody

Traktowanie jedzenia jak lekarstwa na zły humor to błąd. Badania mówią, że to właśnie niezdrowe, wysokoenergetyczne przekąski mogą być przyczyną naszych nieprzyjemnych emocji, irytacji i podenerwowania. Dlatego dbaj o to, co jesz. Staraj się też mieć zawsze pod ręką wodę. Pamiętając o odpowiednim nawodnieniu, zyskasz lepsze samopoczucie. Jeżeli czujesz rozdrażnienie, stres czy ból głowy — to mogą być sygnały świadczące o odwodnieniu. Często zdarza się, że pacjenci źle interpretują sygnały, które wysyła organizm. Zanim sięgniesz po przekąskę, wypij szklankę wody. Dodatek kilku listków mięty pieprzowej bądź napar z niej może działać odprężające.

Zatroszcz się o siebie

W chwili rozdrażnienia pamiętaj o ciele. Bo właśnie w nim nieprzyjemne emocje najczęściej się zagnieżdżają. W chwili kryzysu skup się na wyrównaniu oddechu. Doprowadź go do spokojnego, powtarzalnego rytmu. Zrób wdech, licząc do czterech, następnie wstrzymaj powie-trze i znów policz do czterech. Powoli wydychaj powietrze i na końcu znów wstrzymaj oddech, odliczając w myślach do czterech. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Gdy oddychasz głębiej i bardziej świadomie, twoje ciało się rozluźnia.

Pomóc może również pisanie. Weź kawałek papieru i zapisz swoje emocje, to wszystko, co w danej chwili czujesz. Znajdą ujście. Możesz potem wyrzucić tę kartkę. Warto też rysować, malować, lepić — wszelka twórczość jest bardzo wskazana.

Zrób proste ćwiczenia, które pomogą ci rozluźnić spięte mięśnie

W nerwach twoje ciało sztywnieje. Złość spina przeważnie mięśnie karku, szyi i pleców. Lęk napina również przeponę, co prowadzi do spłycenia oddechu. Ćwiczenia mogą pomóc ci się rozluźnić, uwolnić stres z ciała. Siedząc na krześle wypnij klatkę piersiową do przodu. Prawą ręką chwyć się boku krzesła, lewą ręką obejmij głowę od góry w taki sposób, by dotykała prawego ucha. Spokojnie pociągnij głowę w lewo, poczuj lekkie ciągnięcie. Wytrzymaj 30 sekund, a następnie zmień strony. Powtórz kilka razy. To ćwiczenie rozciągnie spięty kark.

Polecany jest też automasaż z wykorzystaniem zwykłej piłeczki tenisowej. Leżąc na ziemi na plecach wsuń ją pod plecy—tam gdzie czujesz napięcie. Piłkę staraj się ugniatać krótkimi ruchami przez ok. 3 minuty (naciskając na nią i zwalniając ucisk). Poprawi to krążenie i pomoże rozluźnić mięśnie.

Wypróbuj jedną z technik kontroli emocji

Znajdź sobie kotwicę. Technika ta polega na tym, żeby w chwili, gdy jesteś poirytowana, przywołać jakiś symbol, bodziec, który pozwoli ci zmienić perspektywę. To może być jakiś miły obraz w głowie: wspomnienie z najpiękniej-szych wakacji, narodzin dziecka, prezent, który sprawił ci radość. Złość jest uczuciem zalewającym, obezwładniają-cym, można powiedzieć, że na chwilę odbiera nam rozum. Warto w takiej sytuacji dać sygnał mózgowi, by przełączył się na inne postrzeganie.

Pamiętaj, że to chwilowe. Irytacja mija — jak wszystkie inne uczucia czy nastroje. Pomyśl, że to, co dziś cię zdenerwowało, jutro będzie miało zupełnie inne natężenie. Uważam, że warto też czasem dać sobie prawo do złości, przyjrzeć się tej emocji. Nie trzeba na siłę z nią walczyć. Ona jest potrzebna. Stanowi ważną informację, że ktoś naruszył twoje granice lub że twoje potrzeby nie zostały uwzględnione…