Jak zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe życie?

Każdy z nas chciałby być szczęśliwy i czerpać radość z codzienności. Niestety, tylko niewiele osób może powiedzieć, że odczuwa życiowe spełnienie. Okazuje się, że osoby które czują się nieszczęśliwe popełniają typowe błędy. Muszą więc wyzbyć się pewnych złych nawyków.


Narzekanie i pesymizm


Osoby, które są nieszczęśliwe zwykle bardzo pesymistycznie podchodzą do wszystkiego i mają bardzo zgubny nawyk narzekania oraz zamartwiania się. Okazuje się, że optymizm jest w życiu bardzo ważny. Ktoś kto wierzy w siebie z reguły dużo łatwiej podejmuje wyzwania i lepiej też radzi sobie z ewentualną porażką. Dzieje się tak dlatego, że nie traktuje on niepowodzeń jako porażki, tylko uważa je za lekcje, dzięki który może być lepszy w przyszłości. Podobnie jest z marudzeniem i narzekaniem. Gdy robimy to często, zwykle przekształca się to w nawyk. Narzekanie odbiera nam napęd do działania a dodatkowo zniechęca do nas innych. Osoby, które dużo narzekają nie są lubiane, bo przebywanie z nimi odbiera energię i psuje nastrój. Warto więc oduczyć się narzekania i marudzenia szczególnie w tych sytuacjach, na które nie mamy wpływu. Dużo lepiej jest koncentrować się na tym, co możemy zmienić i jak najszybciej podejmować działania.


Porównywanie się do innych


Porównywanie się do innych to kolejny zgubny nawyk, który przyczynia się do odczuwania nieszczęścia. Oczywiście nie da się zupełnie wyeliminować porównywania, bo takie refleksje nasuwają się od czasu do czasu w zasadzie wszystkim ludziom. Ważne jest jednak to, by nie porównywać się nieustannie z innymi ludźmi, bo bardzo psuje to nastrój. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zawsze będą osoby, które są w czymś lepsze, mają więcej pieniędzy, określone talenty czy predyspozycje. Porównywanie się z innymi nie ma większego sensu, bo każdy z nas jest w innej sytuacji życiowej, ma odmienne zasoby czy ograniczenia. Niekorzystne jest szczególnie porównywanie się z innymi na polu finansowym. Badania już niejednokrotnie dowiodły, że powiększanie bogactwa powyżej pewnego poziomu nie przynosi już szczęścia. Nie warto więc skupiać się na pogoni za pieniędzmi, bo w życiu najważniejsze jest zdrowie oraz relacje z innymi ludźmi. Aby czuć się szczęśliwym potrzebujemy dobrych więzi społecznych, poczucia akceptacji i zrozumienia. Warto też dbać o równowagę w swoim życiu i nie przesadzać z ilością czasu poświęconego na pracę.