madryt-atrakcje

Najlepsze atrakcje w Madrycie

Madryt to jedno z najbardziej spektakularnych miast w Europie, które przyciąga do siebie rzesze turystów ze wszystkich zakątków świata. Jeżeli planujesz wakacje w Madrycie, koniecznie zapoznaj się z poniższymi atrakcjami będącymi największym atutem tego niesamowitego miasta.

Puerta del Sol

Puerta del Sol to po hiszpańsku Brama Słońca. Jest jednym z najbardziej ruchliwych i najpopularniejszych placów publicznych w Madrycie. Uważa się, że stanowi centrum najpiękniejszych sieci dróg w Hiszpanii. Jest tutaj wiele popularnych atrakcji wraz z ogromnym zegarem jako gwoździem programu.

Plaza Mayor

Centralny plac w Madrycie znany jest jako Plaza Mayor. Został zbudowany za panowania Filipa III. Położony w pobliżu Puerta del Sol, Plaza Mayor ma kształt prostokąta i jest otoczony trzema piętrowymi budynkami mieszkalnymi.

Plaza de la Villa

Plaza de la Villa, położony w historycznym centrum Madrytu, znajduje się obok ulicy głównej w Madrycie. Wychodzą z niego trzy małe uliczki, które odpowiadały średniowiecznemu układowi miasta. Wokół głównych fasad placu zbudowano budynki o dużej wartości historycznej. Najstarszym z nich jest Dom i Wieża Lujanes.

Palacio Real

Pałac Królewski w Madrycie, znany też jako Pałac Real, jest oficjalną rezydencją Królewskiej Wysokości miasta Madryt. Warto dodać, że król Filip VI nie mieszka w tym pałacu. Zamiast tego, na swoją rezydencję wybrał Palacio de la Zarzuela. Palacio Real jest obecnie używany tylko do ceremonii państwowych. Obiekt znajduje się na ulicy Bailen i jest łatwo dostępny ze stacji metra Opera.

Katedra Almudena

Siedziba archidiecezji madryckiej, Santa Maria la Real de La Almudena jest katolicką katedrą znajdującą się w Madrycie. Budynek był konsekrowany w 1993 roku przez papieża Jana Pawła II. Wygląda też na to, że katedra została zbudowana na miejscu średniowiecznego meczetu, który zniszczono, gdy Alfons VI podbił Madryt.

Muzeum Prado

Najważniejsze hiszpańskie muzeum sztuki narodowej znane jest jako Museo del Prado i znajduje się w centrum Madrytu. Szczyci się posiadaniem najwspanialszych kolekcji sztuki europejskiej na świecie z okresu od XII do początku XX wieku, która opiera się na dawnej królewskiej kolekcji Hiszpanii. Jest to jedno z największych muzeów sztuki na świecie.

Park El Retiro

Jeden z największych parków w Madrycie, El Retiro lub Buen Retiro, do końca XIX wieku należał do monarchii hiszpańskiej. Jest to piękny park o dużej powierzchni, wypełniony pomnikami, rzeźbami, galeriami i jeziorem. A do tego jest miejscem wielu imprez. Park otoczony jest ze wszystkich stron przez miasto główne.

Gran Via

Gran Via jest również znana jako hiszpański Broadway. Jest to jedna z tych ulic, na których toczy się najwięcej życia nocnego w Europie. Ulica jest ozdobiona licznymi klubami, hotelami, teatrami i centrami handlowymi. Pokazuje również architekturę Hiszpanii z początku XX wieku.

Muzeum Królowej Zofii

Museo Reina Sofia to narodowe muzeum sztuki nowoczesnej w Hiszpanii. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 10 września 1992 roku. Muzeum nosi imię królowej Sofii i można je znaleźć w Madrycie. Jest poświęcone sztuce XX wieku w Hiszpanii. Udostępnia kolekcje wielkich artystów, w tym także Pabla Picasso i Salvadora Dali. Najważniejszym obrazem jest Guernica Picassa.

Świątynia Debod

Świątynia Debod została pierwotnie zbudowana w Asuanie w Górnym Egipcie i była poświęcona bogini Izydzie z Philae. Później ta starożytna budowla egipska została rozebrana, a potem całkowicie odbudowana w Madrycie.