Porady dotyczące żywienia dla studentów w okresie sesji egzaminacyjnej

Znajdujemy się na progu jednego z najtrudniejszych okresów w życiu studenckim – nadejścia sesji. To czas, kiedy studenci muszą mierzyć się z nocami pełnymi nauki, ogromnym spożyciem kawy i ciężarem stresu, który mocno obciąża ich mózgi. Czy istnieją jakieś metody na poprawę wydolności naszego organizmu podczas intensywnego wysiłku intelektualnego?

Kiedy angażujemy się w bardzo skoncentrowane procesy uczenia się, nierzadko czujemy się zmęczeni. Skutkiem tego mogą być problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji, trudności z kojarzeniem faktów i logicznym myśleniem. Nic dziwnego – nasz mózg, podobnie jak każdy inny organ, który jest ciągle wprawiany w ruch, ma prawo do odrobinę zmęczenia. Jak więc możemy poradzić sobie z tym energetycznym deficytem?

W trakcie nauki często pomijamy potrzebę odpowiedniego nawodnienia organizmu. A przecież to właśnie woda jest tym napojem, który najlepiej nawadnia nasze ciało. – Woda umożliwia prawidłowy przebieg wszystkich procesów metabolicznych w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie (2-3 proc.) odwodnienie może prowadzić do uczucia senności, problemów z koncentracją i logicznym myśleniem. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką butelkę wody – mówi Agnieszka Piskała, Specjalistka ds. Żywienia.