Rozważania na temat bólu stawu kolanowego – przyczyny, objawy, metody leczenia, zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne

Ból w stawie kolanowym jest jednym z głównych powodów, dla których pacjenci udają się do specjalisty ortopedy. Problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych czy aktywnych sportowo. Znacząco wzrosła liczba młodych ludzi, nieuprawiających sport na wysokim poziomie, którym dokucza ból kolana. Przeważnie taki stan rzeczy jest efektem urazu lub przeciążenia. Objawy takie jak opuchnięcie kolana, trzeszczenie, sine zasinienia, mrowienia lub drętwienie oraz zablokowanie ruchu w stawie powinny zostać natychmiast poddane diagnostyce. Ale jak wygląda proces leczenia bólu w kolanie?

Staw kolanowy – jego budowa i funkcje

Staw kolanowy to największy i drugi po stawie skokowym najsilniej obciążany staw w ludzkim organizmie. Składa się z wypukłych fragmentów kości udowej nazywanych kłykciami, wklęsłych kłykci kości piszczelowej oraz rzepki. Powierzchnie te pokryte są chrząstką stawową perfekcyjnie dopasowaną do zakończeń kości. Między kłykciami umieszczone są łąkotki – boczna i przyśrodkowa. Stabilność kolana zapewniają bierne więzadła oraz aktywne mięśnie uda i podudzia.

Głównym ruchem, który wykonuje staw kolanowy jest zginanie i prostowanie, ale podczas zginania pojawiają się także ruchy rotacyjne. Te wszystkie ruchy są niezbędne do chodzenia, wchodzenia po schodach, siadania czy innych czynności wykonywanych na co dzień.

Przyczyny bólu w stawie kolanowym

Ból w stawie kolanowym może mieć różny charakter – nieprzerwany, pulsujący, rwący. Może występować w trakcie ruchu, na przykład podczas chodzenia lub kucania, ale zdarza się również ból kolana spoczywającym, podczas długotrwałego stania czy siedzenia. Szczególnie dokuczliwy bywa nocny ból kolana, który może zakłócać sen. Często towarzyszy mu również opuchlizna kolana.

W celu ustalenia źródła bólu kolana, niezwykle istotne jest dokładne opisanie momentów pojawiania się dolegliwości, okoliczności nasilania się bólu i momentów jego łagodzenia. Ważne jest również precyzyjne zlokalizowanie bólu – czy jest z przodu, czy z boku, po stronie wewnętrznej czy też pod kolanem. Te informacje są kluczowe dla prawidłowej diagnozy dolegliwości.