Zakynthos – klejnot Morza Jońskiego, który musisz odwiedzić

Leżąca na Morzu Jońskim Zakynthos jest trzecią pod względem wielkości wyspą w archipelagu Wysp Jońskich, znajdującą się niespełna 16 kilometrów od zachodniego brzegu Peloponezu. Jej północno-zachodnia strona wybrzeża cechuje się surowym pięknem stromych klifów i białych, żwirowych plaż, które wynurzają się z krystalicznie czystej, turkusowej wody. Natomiast południowa część wyspy ma znacznie łagodniejszą linię brzegową, pełną złotych, piaszczystych plaż. W głębi wyspy dostrzegamy żyzne równiny opanowane przez gaje oliwne, sady cytrusowe i lasy sosnowe.

Zakynthos, mimo że nie tak znane jak Kreta czy Santorini, przyciąga turystów swoją malowniczą scenerią i zapierającymi dech w piersiach plażami. Historia wyspy jest fascynująca i złożona. Według Homera była częścią państwa Odyseusza. W średniowieczu była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, a od 1484 do 1797 roku znajdowała się pod panowaniem Republiki Weneckiej. Ślady tego możemy dostrzec w miejscowej architekturze, gastronomii i języku. Niestety, w sierpniu 1953 roku tragiczne trzęsienie ziemi zniszczyło ponad 90 % budynków na wyspie.

Ze swoimi cudownymi plażami, bujną roślinnością i ciepłym klimatem, Zakynthos jest idealnym miejscem na wakacje dla każdego. Bez względu na to, czy szukasz życia nocnego, czy wolisz spędzić spokojne wakacje z rodziną lub partnerem – Zakynthos ma coś do zaoferowania. A oto miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu: Zatoka Wraku – ikoniczne miejsce Zakynthos oraz Błękitne Jaskinie – prawdziwe okno na podwodny świat.