Aromatyczna i wegetariańska kuchnia Indii pełna masali i tandoori

Pierwsza rzecz, którą warto zaznaczyć to różnica pomiędzy terminami „kuchnia indyjska” i „kuchnia hinduska”. Kiedy mówimy o kuchni indyjskiej, mamy na myśli bogactwo kulinarnych tradycji, które możemy spotkać podróżując po Indiach. Polski odpowiednik „wielokulturowości”, nie oddałby nawet ułamka skomplikowania tego państwa, będącego siódmym co do wielkości i drugim pod względem liczby obywateli na świecie. Z 24 językami urzędowymi, mnogością narodowości, religii i kultur, Indie są tyglem nie tylko etnicznym, ale też kulinarnym. Kuchnia hinduska jest jednym z elementów tego tygla, choć w skład dziedzictwa gastronomicznego Indii wchodzą także przysmaki inspirowane tradycjami muzułmańskimi, buddyjskimi, żydowskimi i europejskimi, a nawet wieloma innymi. Termin „kuchnia indyjska” jest zatem bardziej związany z geografią i historią kraju niż konkretną grupą wyznaniową.

Wszystkie te różnorodne tradycje kulinarne mają jednak jeden wspólny element – są pełne aromatycznych przypraw. Kuchnia indyjska słynie na całym świecie z wykorzystania takich składników jak kardamon, kurkuma, gorczyca, imbir, szafran, anyż, cynamon, cząber, chili, gałka muszkatołowa, kolendra, kozieradka i różne odmiany pieprzu. Oprócz tych dobrze znanych nam przypraw, w Indiach stosuje się także wiele innych, takich jak asafetyda czy adżwan. Szczególnie warto wspomnieć o masalach (massalas), czyli mieszankach sproszkowanych przypraw. Każde gospodarstwo domowe w Indiach ma swoją własną recepturę na masalę, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie i utrzymaną w tajemnicy. Niektóre z nich są na tyle popularne, że można je kupić nawet w Polsce.

Kuchnia indyjska jest również unikalna ze względu na jej wegetariański charakter. Wielu mieszkańców Indii rezygnuje z jedzenia mięsa ze względów religijnych lub etycznych. W hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie obowiązuje zasada ahimsa (ahinsa), która zabrania zabijania istot żywych i niesienia przemocy. Dzięki temu kuchnia indyjska jest jednym z nielicznych kuchni narodowych, które są głównie wegetariańskie. Jednak nie wszędzie w Indiach jest tak samo – na północy kraju, w takich prowincjach jak Dżammu i Kaszmir, dominuje mięso, zwłaszcza baranina, koźlina i drób. Na południu Indii natomiast przeważa kuchnia bezmięsna, która jest też znacznie ostrzejsza niż ta na północy.

Indie mają jedną z najdłuższych historii na świecie i ich tradycje kulinarne kształtowały się przez setki lat. Warto więc spróbować różnych potraw i przekąsek podczas podróży po tym kraju. Szczególnie polecamy dania z pieca tandoor. Tandoor to gliniany piec, w którym temperatura może osiągnąć prawie 500 stopni. Dzięki temu potrawy przygotowywane w nim są nie tylko szybkie do zrobienia, ale także wyjątkowo smaczne i aromatyczne.