Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym dwóch cukrów: kwasu glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Skład ten jest naturalnie produkowany przez nasz organizm i znajduje się w stawach, warstwach skóry właściwej i naskórka oraz gałkach ocznych, a jedną z jego głównych funkcji jest zatrzymywanie wody w skórze, tworzenie sieci kolagenu w skórze właściwej, dzięki czemu uzyskujemy młodszy wygląd twarzy dzięki nawilżeniu, świetlistości i objętości, które zapewnia. Jednak z upływem lat związek ten jest produkowany w coraz mniejszej ilości w naszym organizmie, dlatego niektórzy zaczynają stosować go profilaktycznie, aby osiągnąć takie same efekty jak przy jego naturalnej produkcji.
W dzisiejszych czasach kwas hialuronowy jest łatwy do uzyskania dzięki fermentacji niektórych drożdży, a dzięki jego produkcji w laboratorium można znaleźć dwa różne rodzaje tego związku: z jednej strony kwas hialuronowy o dużej masie cząsteczkowej, który nie wnika nadmiernie w głąb skóry i działa jak korek zapobiegający wyciekom wody, absorbując zewnętrzne nawilżenie; z drugiej strony kwas o małej masie cząsteczkowej, o mniejszych rozmiarach, przenika do wewnętrznych warstw skóry, stymulując produkcję kolagenu.
Właściwości kwasu hialuronowego.
Pomimo powszechnego przekonania, że kwas hialuronowy można wstrzykiwać i że jest on stosowany wyłącznie w medycynie estetycznej, istnieją inne sposoby jego wykorzystania, które przynoszą organizmowi inne korzyści. Istnieją cztery różne sposoby stosowania tego wspaniałego produktu:
1. Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej.
Jest to najbardziej rozpowszechnione zastosowanie tego związku. Jego stosowanie rozpoczęło się w latach 90-tych jako metoda przeciw zmarszczkom, działająca od wewnątrz za pomocą zastrzyku, aplikowanego od wewnątrz skóry.
2. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce.
Pełni funkcję zewnętrzną, realizowaną poprzez zabiegi nieinwazyjne. Stosowane produkty to kremy na dzień i na noc, maseczki wypełniające, serum na dzień i pod oczy. Zastosowanie tego preparatu pomaga przywrócić objętość naszej twarzy, uelastycznia skórę i wypełnia zmarszczki mimiczne, od konturu i kącika ust do włókna włosowego, w tym kości policzkowe, linie ekspresji na nosie, kurze łapki i skośne uszy.
3. Zastosowanie kwasu hialuronowego w chorobach stawów.
Kwas hialuronowy jest nazywany glikozaminoglikanem w dziedzinie medycyny i jest stosowany w leczeniu zapalenia stawów, jako smar w stawach kolanowych, łokciowych i paliczkowych, poprawiając ich ruchomość.
4. Stosowanie kwasu hialuronowego jako suplementu diety.
Wielu sportowców stosuje go w tej formie, w postaci proszku zmieszanego z wodą lub w postaci tabletek. Poprawia to codzienną odnowę fizyczną i odbudowę. Łagodzi utratę elastyczności, a także związane z wiekiem bóle kolan, łokci, palców i tym podobne.
Ryzyko związane z jego stosowaniem.
Pomimo tego, że jest to leczenie, które staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ coraz więcej osób jest zachęcanych do wypróbowania go, nadal istnieją pewne zagrożenia związane z jego stosowaniem.
Z jednej strony, istnieją pewne bardzo niewielkie skutki uboczne, takie jak niewielkie podrażnienie, które ustępuje po kilku godzinach; obrzęk w leczonym obszarze spowodowany wprowadzeniem ciała obcego; zasinienie wynikające z powyższego; lub pojawienie się grudek, które należy monitorować na wypadek, gdyby przekształciły się w coś innego, ale mają one tendencję do znikania po pewnym czasie.
Z drugiej strony, istnieje nieco ważniejsze ryzyko, a mianowicie, że jeśli leczenie jest źle stosowane przez profesjonalistę, wynik może być katastrofalny, prowadząc do deformacji w dotkniętym obszarze.
Błędy, których nie powinieneś popełniać.
Jeśli w końcu zdecydujesz się na jeden z tych zabiegów, istnieje szereg działań, o których powinieneś pamiętać, aby ich nie popełnić, ponieważ mogą być niekorzystne. Należy przestrzegać szeregu wskazówek i porad, jak wskazano poniżej.
1. Nie należy się spieszyć, wszystkie zabiegi estetyczne nie dają natychmiastowych efektów, dlatego należy odczekać kilka dni, aby docenić rezultaty.
2. W kolejnych dniach należy unikać dotykania miejsca poddanego zabiegowi.
3. Unikaj stosowania makijażu i leków, które nie są absolutnie niezbędne.
Utrzymuj obszar w czystości i dbaj o niego.
4. Zastosuj lód i zachowaj ostrożność podczas spożywania pokarmów stałych.
5. Przez najbliższe kilka dni staraj się nie spać na brzuchu i nie wystawiać się na działanie wysokich temperatur.
6. Po zabiegu nie należy stosować środków złuszczających.
7. Nie należy uprawiać sportu przez jeden lub dwa dni.
8. Należy przestrzegać wszystkich instrukcji udzielonych przez specjalistę, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji należy zgłosić się do lekarza.
9. Należy pamiętać, że po przeprowadzeniu zabiegu konieczne będzie wykonanie kilku poprawek.