Potencjalne leczenie cukrzycy dzięki składnikom czosnku – badania japońskich naukowców

Odkrycia naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Suzuka w Japonii wskazują na możliwość zastosowania składników zawartych w czosnku jako terapii na cukrzycę typu I i II. Zdaniem ekspertów, wyodrębnione z czosnku związki mogą stać się kluczowym składnikiem doustnych preparatów dla diabetyków, które mogłyby zastąpić konieczność codziennego podawania insuliny za pomocą zastrzyków. Ich działanie polega na naśladowaniu efektów insuliny poprzez kompleksy aliksyny i wanadu obecne w czosnku.

Cukrzyca typu I objawia się zniszczeniem komórek wysepkowych trzustki przez układ odpornościowy, co powoduje niedostatek insuliny. W przypadku cukrzycy typu II, która często rozwija się w późniejszym okresie życia, organizm stopniowo traci zdolność do rozpoznawania i odpowiedniego reagowania na sygnały wysyłane przez insulinę. W rezultacie dochodzi do zaburzeń w przyswajaniu glukozy pochodzącej z pożywienia.

Badania przeprowadzone przez japońskich naukowców na myszach wykazały, że podawanie kompleksu wanadu i aliksyny obniża poziom glukozy we krwi. Dotyczyło to zarówno cukrzycy typu I, jak i typu II. Dodatkowo, dalsze eksperymenty dowiodły skuteczności doustnego podawania tych związków w obniżaniu glikemii u gryzoni cierpiących na obie formy cukrzycy. Teraz naukowcy planują kolejny etap badań, którym będzie testowanie działania leku na ludziach.