jablko

Jedno jabłko dziennie zapobiega nadciśnieniu

Wygląda na to, że królewna Śnieżka wpadła na znakomity pomysł, kiedy miała ochotę na soczyste, czerwone jabłko (oczywiście nie te zatrute:). A dlaczego?

Dlatego, że jabłka zawierają silne składniki odżywcze, które:

  • Pomagają w walce z rakiem
  • Zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę
  • Wspierają walkę z astmą
  • Zwalczają zły cholesterol

Jest to tylko kilka z wielu imponujących zalet tego soczystego owocu.

Przeprowadzone w 2021 roku badanie sugeruje, że ten skromny owoc ma również potencjalne właściwości w obniżaniu nadciśnienia.

Jabłko naturalnym sposobem na wysokie ciśnienie krwi

Słyszeliśmy już wcześniej, że jedno jabłko dziennie trzyma z daleka wizyty u lekarza. Z kolei badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wykazało, że spożywanie jednego jabłka dziennie może również pomóc w utrzymaniu z dala wysokiego ciśnienia krwi.

Prawda jest taka, że jabłka bogate są w składnik odżywczy zwany flawanolami. Związki te stanowią podgrupę flawonoidów, które są naturalnie występującymi składnikami w prawie wszystkich owocach i warzywach.

W badaniu z 2021 roku obserwowano 25 000 osób, porównując żywność, jaką spożywał każdy uczestnik z wysokim ciśnieniem krwi. Okazało się, że osoby z najwyższym spożyciem flawanolu miały ciśnienie spożycia krwi o 2-4 mmHg niższe niż osoby z mniejszym spożyciem flawanolu.

Z tego względu naukowcy uważają, że ​​właściwości rozszerzające naczynia krwionośne przez flawanole odgrywają główną rolę w zapobieganiu nadciśnieniu.

Flawanole występują w różnych rodzajach żywności

Jakby nie było, nie trzeba tylko spożywać jabłek, żeby czerpać korzyści z tego ważnego składnika odżywczego. Flawanole można również znaleźć w jagodach, gorzkim kakao, czerwonym winie i herbacie. A jeśli wolimy zjadać tylko jabłka, kupujmy wyłącznie jabłka ekologiczne.

Musimy też zaznaczyć, że jabłka zajmują piąte miejsce na liście najbardziej toksycznych owoców, którą w 2020 roku opublikowała Environmental Working Group. Mowa oczywiście tylko o jabłkach nieorganicznych, które zawierają duże ilości toksycznych pozostałości po pestycydach. Można je porównać do tego zatrutego jabłka, które ugryzła Śnieżka. Dlatego, aby uniknąć narażenia na te szkodliwe związki, powinniśmy kupować jabłka ekologiczne z zaufanego źródła.

Jabłka ekologiczne są nie tylko zdrowsze, ale też lepiej smakują!

Możesz też zerknąć na korzyści kawy w chorobie Alzheimera.